Apex Legends 4 Adımda FPS Arttırma

Apex Legends FPS arttırma yöntemleri ile dahili grafik işlemciler dahil, yeni ve eski tüm ekran kartlarının performasını arttıracağız. Böylelikle oyundaki donma, kasma ve takılma sorunlarını ortadan kaldıracağız.

Aslında Apex Legends oyunu çok yeni bir oyun olmasına rağmen iyi görünen grafiklere ve hiçbir sistemi yormayan bir optimizasyona sahip. Respawn Entartainment bunu nasıl başardı bilemiyoruz; belki oyunun yaratıldığı motorun
başarısı, belki de yıllardır üzerince çalışılan bir oyun. Her iki ihtimalde de bize oldukça akıcı bir deneyimi yaşatan ve kendisinden önceki battle royale oyunların yarattığı hayal kırıklığını gideren bir oyundan bahsediyoruz.

Apex Legendsin minimum sistem gereksinimleri hakkında daha önce bir yazı yayınlamıştım: Bknz Apex Legends Sistem Gereksinimleri Orada önerilen minimum sistem özellikleri nelerdir görebilirsiniz. Minimum yani oyunu oynayabilmek için gerekli olan asgari özelliklere bakarsanız 6-7 yıl önce çıkmış ekran kartları belirtilmiştir. Yani oyun çok düşük özellikli sistemlerde bile çalışıyor ve oyuncuları yormuyor.

Yine de bazı oyuncular sistemleri yeterli olmasına rağmen FPS droplarından yani ani FPS düşüşlerinden bahsediyor ya da ekran kartından beklediği performansı alamamaktan yakınıyor. İşte tüm bu sorunları aşarak fps değerlerimizi olabildiğince yükselteceğimiz 4 yöntemden bahsedeceğim. Ayrıca ülkemizde henüz kimse tarafından yapılmamış olan oyun için grafik ayarlarının İngilizceden Türkçe’ye çevirisini yapacak ve tek tek ne işe yaradıklarını da açıklayacağız. Bu sayede ayarlarda dolaşırken hangi seçenek ne işe yarar, hangisi yüksek veya açık olmalıdır bileceksiniz.

Apex Legends FPS Arttırma

Apex Legends FPS Arttırma

Apex Legends FPS Arttırma

Güncel Bir Sistemle İşe Başlayın

Apex Legends fps yükseltmek ve maksimum fps değerlerini görmek istiyorsanız bunun için güncel bir sisteme sahip olmalısınız. Her anlamda güncel bir sistemden bahsediyoruz. Çünkü kritik bir noktada gerekli adımları atmadıysanız sisteminiz beklediğiniz performansı gösteremez. Özellikle eski yani güncellenmemiş işletim sistemleri
daima bir adım geride kalacaktır.

Eski sürüm bir işletim sisteminiz varsa yani Windows 7 veya 8 kullanıyorsanız zaman kaybetmeden Windows 10  yüklemenizi öneririz. Bknz Windows 10 Edinin Çünkü oyun geliştiricileri tarafından önerilen işletim sistemi bu ve dolayısıyla en iyi fps değerini de bu sistemle alabilirsiniz. Windows 10 kurduktan sonra güncellemelerini yapmayı ihmal etmeyin. Windows 10 geçerken her zaman temiz kurulum yapmayı tercih edin.

Ekran Kartı Yazılımını Güncelleyin

İşletim sistemi sorununu çözdükten sonra sistemin en önemli parçalarından olan ekran kartınızın güncel sürümünü yükleyin. Ancak bunu yaparken yine farklı bir yol izleyeceğiz. Ekran kartı güncellenirken dosyalar sürekli üst üste yazıldıkları için zamanla sorun yaratmaya başlarlar. AMD ve NVDİA ekran kartlarının temiz kurulum yapma seçenekleri olsa bile maalesef bu işe yaramıyor ve zamanla kartın performansı düşerek bu oyuna yansıyor. Yaşadığınız ani fps düşüşlerinin nedeni genellikle budur. Ekran kartı temiz kurulumla nasıl güncellenir öğrenmek için Youtube da kısa bir arama yapabilirsiniz.

BIOS Güncellemesi

Ardından BIOS güncellemesi var. BIOS da yine sistem performansını etkileyen önemli bir etkendir. Her anakartın bios sürümü farklı şekilde güncellenir. Öncellikle bios sürümünüzü öğrenin. Bunu yapmak için çalıştır komutuna msinfo32 yazın ve açılan sayfada Bios Sürümü / Tarihi yazan sekmeye bakın. Bu sürüm sizin kullandığınız mevcut sürümdür.

Ardından markanız siz satın aldıktan sonra güncel bir sürüm yayınlamış mı bunu öğrenmelisiniz. Anakart markanızın sitesine giderek kullandığınız modelin bilgilerini girin ve Driver sekmesini arayın. Burada en son hangi sürümün yayınlandığını görebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda görüntülenenden sonra başka bir sürüm yayınlanmışsa indirip kurmanızı tavsiye ederim.

*Daha önce bios güncellemesi yapmadıysanız bu konuda yeterince araştırma yaptıktan sonra deneyin. Aksi takdirde ortaya çıkacak hatalar sistemi kullanamamanıza neden olabilir!

Apex Legends FPS Arttırma için gereken Grafik Ayarları

Fps arttırma adımlarından en önemlisi bu. Apex legends fps arttırma yöntemlerinden en etkilisi hangisi derseniz grafik ayarlarını doğru yapmak derim. Çünkü oyun elinizdeki kartın özelliklerine göre şekillenir. Olmayacak ayarları açıp kartı yorarsanız ısınma gibi sorunlarla karşılaşırsınız, bu da FPS düşmesine neden olur.

Yapılması gereken oyunun kalitesinden ve canlı efektlerden mümkün olduğunca uzaklaşmadan, sistemi de yormayacak bir şekle girmektir. Aşağıda ayarların tek tek ne işe yaradıklarını ve hangi seçeneğin doğru olduğunu
anlattım.

Şimdi oyunu başlatın ve lobideyken sağ alt köşedeki çark işaretine tıklayın ve Settings yazan yeri seçin. Ardından üst menüden VIDEO sekmesine gelin. Ayarlar karşınıza çıkacaktır.

Display Mode (Görüntüleme Modu): Oyunu tam ekran, pencereli ekran veya Windows modunda çalıştırmanızı sağlar. Borderless Windowu seçmenizi öneririm. Diğer modlarda FPS düşebiliyor veya ayarlar sürekli kendiliğinden değişiyor.

Aspect Ratio (En – Boy Oranı): 16:9 (Native) seçmenizi öneririm.

Resolution (Çözünürlük): Oyunun detaylarıyla ilgili bu ayar monitörünüze uygun çözünürlüğü Native olarak ayarlar. Eğer çözünürlük düşerse FPS artar ancak detaylar azalır. Burada karar sizin. Çözünürlüğü düşürürseniz oyunu tam ekran yapmayı unutmayın.

Brightness (Parlaklık): Çok parlak veya karanlık ekranda oynamak zor oluyor, %50 iyi bir ayar. Kendinize göre düzenleyebilirsiniz, sadece full ekran modunda çalışır.

Field Of View (Görüş Alanı): Ne kadar çok alan görmek istiyorsanız o kadar arttırabilirsiniz. Oyunun dediğine göre 90 üzeri açı performansı düşürüyor ve görsel sorunlara neden oluyor.

Sprint View Shake: Hızlı koşma esnasındaki ekran sarsıntılarını engellemek için Minimal yapabilirsiniz.

V-Sync (Dikey Senkronizasyon): Ekran kartı ve monitör arasındaki veri alışverişini düzenleyerek oyundaki yırtılmaları (tearing) engeller. Kapalı (Disabled) konumda kullanmanızı öneririm.

Adaptive Resolution FPS Target: Oyundaki netliği ayarlamanıza yarar. Düşürdükçe netlik ve kalite artar ancak FPS düşer. Oyunda taviz vermemeniz gereken ayarlardan biridir, en düşük (O) seviyede kalmasını öneririm. Bulanıklık sorununuz varsa bu ayarı düşürürseniz çözülecektir.

Adaptive Supersampling (Uyarlamalı Süper Örnekleme): Farklı bir kenar yumuşatma özelliği, FPS target özelliği sıfıra indirildiğinde otomatik kapanır. Kapalı kalmasını öneririm.

Anti Aliasing (Kenar Yumuşatma): Nesnelerin kenarlarının daha yumuşak (uyumlu) görünmesini sağlar. Açık kalmasını öneririm (TSAA).

Texture Streaming Budget: Dokular için ayrılan bellek miktarını belirler. Ekran kartınızın belleğine göre istediğinizi seçebilirsiniz.

Texture Filtering (Doku Filtreleme): Oyundaki yüzeylerin keskinliğini arttırır. Bilinear olarak kalmasını öneririm, gözle görülür bir etkisi yok ancak düşürdükçe FPS artıyor.

Sun Shadow Coverage: Gölge miktarını ayarlamakla ilgili bir ayar, Low seçilmelidir.

Sun Shadow Detail: Gölgelerin doku kalitesini ayarlamaya yarar, Low seçilmelidir.

Spot Shadow Detail: Ortamdaki nesnelerin gölge kaliteleriyle alakalı ayar, Disabled seçilmelidir.

Volumetric Lighting: Güneş ışınlarıyla ilgili bir ayarlar, kapalı kalmasını öneririm.

Dynamic Spot Shadows: Nesnelerin gölgeleri dinamik yani hareketli olsun istiyorsanız açabilirsiniz, performansa bir etkisi yok.

Model Detail: Nesneler ve karakterler için detay seviyesini ayarlar. Düşürseniz de kendiliğinden Higha çıkıyor, bu şekilde kalmasında bir sakınca yok.

Effect Detail: Patlamalar gibi görsel efektlerin kalitesini belirler. En düşükte kalmalıdır.

Impact Marks: Nerede ve kaç tane kurşun işareti görüneceğini kontrol eder. Disabled olmalıdır.

Ragdolls: Ölen karakter animasyonlarıyla alakalı bir ayar, kapalı kalmalıdır.

Güncel bir işletim sistemi ve ekran kartı, yanında da doğru şekilde optimize edilmiş grafik ayarlarıyla Apex Legends FPS değeriniz hiç olmadığı kadar artacak ve akıcı bir oyun deneyimi yaşayacaksınız. Oyundaki kasma, takılma ve donma gibi sinir bozucu problemlerle karşılaşmayacak ve sadece savaşa odaklanabileceksiniz.

Keyifli oyunlar dilerim.

One Response

Bir Yorum Yap