Apex Legends Ping Düşürme 3 Basit Yöntem

Apex Legends ping düşürme rehberiyle server kaynaklı hataları en aza indirmenizi sağlayacağını düşündüğüm bir kaç hususu yazımda sizlerle paylaştım. Faydalı olmasını umarım.

Apex Legends çok yeni bir oyun ve tıpkı diğer battle royal oyunları gibi serverlarındaki lag ve gecikme sorunları mevcut. Öyle ki bazı oyunlarda karakterler aşırı derecede yavaşlıyor ve oyun keyfi yarım kalıyor. Oyunların başlarda tedbir amaçlı olarak serverlara ciddi yatırım yapmadıklarını biliyoruz.

Bu nedenle EA ve Respawn Entartainment’e hak veriyoruz. Ancak herkes düşük ping ve lag değerleriyle oynamak ister. Çünkü server bizim oyunumuzun gerçekleştiği alandı ve mümkün olduğunca az gecikmeyle ortalama 30-40 ping ile (Türkiye şartları) oynamak istiyoruz. İşte bu yazıda sizlerle bu hayali gerçekleştireceğiz. Bazı yardımcı programlar ve pratik önerilerle apex legends ping değerini dibine kadar düşüreceğiz. Oynadığınız serverden bilgisayarınızın optimizasyonuna kadar her şeye müdahale ederek daha akıcı bir oyun deneyimi elde edeceğiz.

Diğer Apex Legends Sistem sorunları ve önerileri için bknz Apex Legends sistem

Apex Legends Ping Düşürme

Apex Legends Ping Düşürme

Apex Legends Ping Düşürme Yöntemleri

Her İşin Başı Kablolu Bağlantı

Oyunlarda yaşanan yüksek ping sorununun başlıca nedeni oyuna wifi dediğimiz yeni nesil kablosuz bağlantı üzerinden bağlanılmasıdır. Wifi günümüzde ne kadar gelişmiş olsa da kablolu bağlantıya oranla daha yüksek gecikmeler yaşanmasına neden olur ve bağlantının kopması gibi riskler daha yüksektir.

Bu nedenle bilgisayarınız laptop dediğimiz kablosuz bağlantıya uygun cihazlar bile olsa pinginizi azaltmak istiyorsanız en azından oyun esnasında kablolu bağlantıyı deneyebilirsiniz. CAT 6 kablo ile modeminizden çıkardığınız kablonun diğer ucunu bilgisayarınıza bağlayın. Daha az bağlantı sorunu yaşadığınızı göreceksiniz.

DNS Değiştirmek İşe Yaramıyor

İnterneti hızlandırmak yada pingi düşürmek için onlarca dns denediğinizi biliyorum ancak hem test sonuçları hem de tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki google veya open dns gibi adresleri kullanmak oyunlardaki pinge etki etmiyor.

DNS’lerin internet hızına olumlu etkileri gözardı edilemez ancak Avrupa’daki sunuculara bağlanmanıza hiçbir etkileri olmuyor. Burada yapılması gereken sucunuyla aranıza başka bir vekil atamadan direk bağlanmak. İşte bu ping değerinizi düşürecektir. Bunu yapmak için hali hazırda kullandığınız dns adreslerini bağlantı seçeneklerinden silebilirsiniz.

Leatrix Latency Fix İle Gecikmeleri Azaltın

Apex Legends için geliştirilmiş bir program değil, yapımcısı Wow oyuncularını hedeflemiş ancak internet bağlantısındaki gecikmeleri düzenlediği için bizler de faydalanıyoruz. Leatrix Latency Fix programı adından da anlaşılacağı üzere online oyunlara bağlanırken yaşadığınız gecikmeleri azaltarak daha stabil bir bağlantı kurmanızı sağlıyor. Şu adresten programı indirin ve çalıştırın: Bknz Wowinterface Ardından tek yapmanız gereken Install butonuna tıklama ve işlem tamamlanmıştır. Programı kapatarak bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Apex Legends Server Değiştirme Nasıl Yapılır?

Apex Legends’in gizli özelliklerinden bir tanesi… Neden bu şekilde anlamsız bir yere yerleştirdiği bilinmez fakat diğer oyunların aksine Apex’de server seçimi yapabiliyoruz. Neredeyse hiçbir online oyunda böyle bir hizmet yok diyebilirim. Tabii oyunlar sizi en uygun sunucuya yönlendirdiğini söylüyor fakat bazen bunun böyle olmadığını anlayabiliyoruz.

Apex Legends’da server seçmek için oyunu açın ve ilk açılış ekranında hiçbir şeye tıklamadan 1-2 dakika kadar bekleyin, evet sadece bekliyoruz. Eğer “Data Center” seçeneği beklemenize rağmen çıkmazsa ESC Exit Top Desktop seçeneğine birkaç kere tıklayın ancak çıkış yapmadan Cancel diyerek iptal edin. Kısa süre içinde server seçimi yapmanıza yarayan menü aktif olacaktır. Bekleyişin ardından şöyle bir ekranla karşılacaksınız:

Data Center’a tıkladığınızda karşınıza sunucu listesi çıkacak. Benim en iyi bağlandığım sunucu Belgium GCE 3. Türkiye’deki kullanıcılar için Belgium ve Frankfurt sunucularını öneriyorum, en düşük ping değerine sahip sunucular bunlardır. Tüm server isimleri şu şekilde;

Salt Lake City
Oregon – GCE 1
Oregon – GCE 2
Oregon 1
Oregon 2
St Loius
Dallas
Lowa – GCE 1
Lowa – GCE 2
Lowa – GCE 3
Lowa – GCE 4
New York
South Carolina – GCE 1
South Carolina – GCE 2
South Carolina – GCE 3
Virginia 1
Virginia 2
Sao Paulo
Sao Paulo – GCE 1
Sao Paulo – GCE 2
Sao Paulo 1
Sao Paulo 2
London
Amsterdam
Belgium – GCE 1
Belgium – GCE 2
Belgium – GCE 3
Frankfurt 1
Frankfurt 2
Hong Kong
Taiwan – GCE 1
Taiwan – GCE 2
Singapore 1
Singapore – GCE 1
Singapore – GCE 2
Tokyo
Tokyo – GCE 1
Tokyo – GCE 2
Tokyo – GCE 3
Tokyo 1
Tokyo 2
Sydney
Sydney – GCE 1
Sydney – GCE 2
Sydney 1
Sydney 2

Data center seçimi ping değerini ölçmek isteyenler için de önemli bir özellik. Bu sayede oyundaki ping değerinizi görebiliyorsunuz. En iyi dns adresi ise varsayılan dns adresinizdir, bunu yaptığım testlerde de net olarak gördüm. Google ve Turk Telekom dns adresleriyle ping değeri yükseliyor. Bütün dns adreslerini deneyebileceğiniz pratik bir program isterseniz DnsJumper’ı deneyebilirsiniz, Türk yapımı ve oldukça basit bir arayüze sahip dns değiştirme programıdır.

Bu yazıda sizlerle birlikte Apex Legends  ping değeri nasıl düşürülür, lag ve gecikme sorunu nasıl çözülür, server nasıl değiştirilir gibi konuların detayına değindik. Bizim burada uyguladığımız yöntemler oyunla olan bağlatımızı daha stabil hale getirecektir. Ancak asıl yapılması gereken şey oyun yapımcılarının Türkiye’de server kurmaları ve ellerindeki mevcut sunucuların özelliklerini bir an önce geliştirmeleridir. Bugün hala Twitch yayınları dahil oyuncuların lag problemiyle boğuştuklarına şahit oluyoruz. Bu konudan Avrupa ve Amerika ülkelerinde yaşayanlar da müzdarip…

Ancak Respawn Entartainment’in hakkını yememek lazım, çünkü oyun PUBG gibi dişli bir rakibi göre iyi bir çıkış yakaladı. PUBG’yi ilk çıktığı dönemlerde oynadıysanız oyuna bağlandığınızda karakterinizin sizin müdahaleniz dışında hareket ettiğine şahit olmuşsunuzdur. Şu anda bu sorunlar çözülmüş, tabii yıllanmış bir oyundan bahsediyoruz. Apex Legends ping sorununu kısa sürede çözeceğine inancım tamdır.

İyi oyunlar dilerim.

Bir Yorum Yap