Apex Legends Respawn Nasıl Yapılır?

Apex Legends Respawn (Kendi kendini canlandırma) nasıl yapılır? Bu yazıda battle royale oyunlara farklı bir boyut getiren özellik hakkında konuşacağız.

Savaşın ortasındasınız ve rakip tarafından saf dışı bırakıldınız diyelim. Knock denilen pozisyonda yerde sürünüyor ve yardım bekliyorsunuz. Bu durumda gerçekleşebilecek ihtimaller şunlardır: Kimse gelmez ve oyuna veda edersiniz, bir arkadaşınız gelir ve sizi canlandırır; kaldığınız yerden oyuna devam edersiniz, tamamen öldüğünüzde 90 saniye içinde takım arkadaşınız loot boxınızdan kartınızı alır ve sizi yeniden diriltir.

Bu ihtimallere bir tane daha ekleyeceğiz, o da Apex Legends Respawn! Buna mutlaka sizler de şahit olmuşsunuzdur. Düşürdüğünüz bir rakibinizin çevresinde hiçbir takım arkadaşı olmadığı halde birkaç saniye sonra sizinle tekrar savaşmaya başlaması kadar ilginç bir şey yok. Peki bu nasıl mümkün olabiliyor ve bunu yapabilmek için ne gerekli?

Apex Legends Octane Karakerini merak ediyorsanız “Apex Legends Octane” yazımı inceleyebilirsiniz.

Apex Legends Respawn

Apex Legends Respawn Yeniden Canlanma

Apex Legends Respawn Kendini Canlandırma Nasıl Yapılır?

Self Revive denilen bu işlemi gerçekleştirmek için Legendary Knockdown Shield adı verilen eşyaya ihtiyacınız var. Bu eşyayı bulmak nispeten zor, yüksek loot değerini sahip bölgelerde çıkıyor ve bu item olmadan hiçbir şekilde kendi kendinizi canlandıramıyorsunuz. Görüntüsü aşağıdaki şekilde;

Legendary Knockdown Shield

Legendary Knockdown Shield

Bu itemi yerden aldığınızda zaten kendiliğinden üzerinize giyiyor ve knocklandığınız anlarda farenin sol tuşuyla gelecek damageleri engelleyebiliyorsunuz. Ayrıca üzerinde yazan Resurrection ifadesi Canlanma anlamına geliyor. Bu da bizim ihtiyacımız olan şey.

Üzerinizde bahsettiğim item varken yere düştüğünüzde takım arkadaşlarınızdan yardım beklemeden bir köşeye doğru sürünün. Rakiplerin sizi göremeyecekleri bir bölgede vakit kaybetmeden “E” tuşuna basın. Karakteriniz kendi kendini tedavi ederek oyuna tekrar dahil olacaktır. Ardından shield ve heal barlarınızı doldurarak düşmanlarınızla çarpışmaya devam edebilirsiniz! Aşağıdaki videoda bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Oyun Neden Bu Kadar Çeşitli Oyuna Dönüş Yöntemleri Sunuyor

Diğer battle royale oyunları incelediğinizde yalnızca knock (bayılma) durumundayken arkadaşlarınız sizi oyuna döndürebilirler. Knock pozisyonundayken kendinizi savunamaz ve iyileştiremezsiniz. Apex Legends ise hem öldükten sonra tekrar doğma özelliğini getirdi hem de baygın durumdayken kendinizi iyileştirebildiğiniz bir itemi kullanıma sundu. Tüm yenilikler için bknz Apex Legends Origin

Peki oyun neden bu kadar çok canlanma ve iyileşme seçeneği sunuyor? Bunun iki nedeni var; birincisi oyuna beraber giren arkadaşların içlerinden birini kaybettiklerinde oyun keyfinin yarım kalması ve oyun dışı kalan oyuncunun da uzun süre oyunun tamamlanması beklemesi oldukça can sıkıcı oluyordu. İkinci neden ise Apex Legends gibi süratli bir oyunda oyuncusu eksik bir squad ekibinin kazanması çok zordur. Diğer oyunlar gibi pusuya yatmak yada saklanmak bu oyunda pek de mümkün değil, bu nedenle ekipler savaşın sonunda oyuna eksiksiz devam etmeliydi diye düşünülerek bu çözümler üretilmiş.

Keyifli oyunlar dilerim.

One Response

Bir Yorum Yap